فیلتر هوا

 

فیلتر هوا

 

فیلتر هوا وسیله ای است که از مواد الیافی برای از بین بردن ذرات جامد مانند گرد و غبار ، گرده ، قارچ ها و باکتری ها را از هوا پاک می کند.
فیلترهایی که حاوی جاذب یا کاتالیزورهایی مانند زغال چوب (کربن) هستند نیز می توانند بوها و آلودگی هایی مانند ذرات آلی فرار یا گازهای ازن را از بین ببرند.
فیلترهای هوا در دستگاه هایی مانند سیستم های تهویه و موتورهایی مانند دیزل ژنراتور و ژنراتور گاز استفاده می شود.

برخی سازه ها مانند ناوهای هواپیمابر ، ماهواره ها و شاتل های فضایی از فیلترهای کاغذ فایبرگلاس یا گالوانیزه استفاده می کنند.

یونیزه های هوا از فیلتر یا المانی استفاده می کنند که ذرات گرد و غبار را با استفاده از جریان الکتریکی ثابت جدا می کند.
فن های محفظه احتراق داخلی موتورها و کمپرسورهای هوا می توانند از سه نوع فیلتر کاغذ ، فوم یا کتان باشند.

از فیلترهای oil bath دیگر استفاده نمی شوند. فناوری فیلترهای هواکش توربین های گازی در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است.
که این به دلیل بهبود آیرودینامیک و دینامیک سیالات کمپرسورهای توربین گاز است.

بدون وجود فیلتر هوا در اتومبیل ، مقدار زیادی از آلودگی ها وارد موتور می شوند و همچنین باعث سایش و آسیب سوپاپ ها ، حلقه پیستون و بدنه سیلندر می شوند.

هنگام روشن شدن اتومبیل ، ذرات مختلف در اندازه های مختلف مانند شن و ماسه ، گرد و غبار و رطوبت می توانند وارد هوای موتور شوند که در صورت عدم جلوگیری از ورود آنها صدمات زیادی به موتور وارد می شود.

 

شما میتوانید در اینجا مطالبی از مواد اولیه فیلتر هوا را مشاهده کنید

 

 

فیلتر هوای کابین

 

 

فیلتر هوا

 

فیلتر هوای کابین معمولاً یک فیلتر کاغذ چین دار است که در خروجی کابین قرار دارد. برخی از این فیلترها به شکل مستطیل هستند و مانند فیلترهای هوای محفظه احتراق به نظر می رسند.
بقیه به شکلی تولید می شوند که متناسب با فضای در نظر گرفته شده برای فن های مخصوص استفاده شده در تجهیزات باشد.

اولین خودروساز که از فیلتر یکبار مصرف برای تمیز کردن تهویه مطبوع خود استفاده کرد ، Nash Mototrs بود که در سال ۱۹۴۰ از این فناوری رونمایی کرد. این قطعه جدید با وجود مزایای فراوان چندان برجسته نبود. فیلترهای آلوده ، کثیف یا مسدود ، جریان هوا را از طریق دریچه های کابین تا حد زیادی کاهش می دادند. همچنین مواد آلرژی دار به جریان هوای کابین تزریق می کند و از آنجا که دمای هوای کابین به شدت هوای جریان یافته از مرکز گرمایش یا تبخیر یا هر دو بستگی دارد ، عملکرد مثبت سیستم تهویه و گرمایش را تا حد زیادی کاهش می دهد.

تولیدکنندگان توانسته اند با استفاده نکردن از MERV عملکرد ضعیف این فیلترها را تا حدی بهبود بخشند. برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که این فیلترها HEPA هستند.

فیلتر هوا موتور محفظه احتراق داخلی

فیلتر هوای محفظه احتراق اجازه ورود ذرات ساینده به سیلندرهای موتور را نمی دهد. ذراتی که باعث سایش مکانیکی و آلودگی روغن می شوند.
بیشتر سوخت تزریق شده توسط وسیله نقلیه از فیلتر pleated paper عبور می کند که به شکل صفحه صاف است. این فیلتر معمولاً در یک جعبه پلاستیکی قرار می گیرد که با دودکش به شیر گاز متصل می شود.
وسایل نقلیه قدیمی که از کاربراتور یا دریچه های گاز آنها استفاده می کنند به عنوان محل تزریق سوخت استفاده می شوند.

آنها معمولاً از یک فیلترهوا استوانه ای استفاده می کنند ، که اغلب ارتفاع آن چند اینچ (اینچ = ۲٫۵۴ سانتی متر) و قطر آن بین ۶ اینچ (۱۵۰ میلی متر) و ۱۶ اینچ (۴۱۰ میلی متر) است.

این فیلتر در بالای کاربراتور یا دریچه گاز قرار گرفته است و در داخل یک ظرف فلزی یا پلاستیکی قرار دارد. فیلتر با یک درب فلزی یا پلاستیکی محکم می شود. به کل این واحد (فیلتر و ظرف) دستگاه تصفیه هوا گفته می شود.

 

 

انواع فیلترها

 

کاغذی

 

فیلتر هوا

 

 

می توان گفت فیلترهای کاغذ چین دار یک فیلتر منحصر به فرد در بین فیلترهای مورد استفاده برای دستگاه های تصفیه هوای خودرو هستند.

زیرا از کارآیی و سهولت استفاده بالایی برخوردار بوده و موجب صرفه جویی در هزینه ها می شوند. کلمه “کاغذ” تا حدودی گمراه کننده است زیرا مواد این فیلترها به طور کلی با کاغذی که ما برای نوشتن یا بسته بندی استفاده می کنیم متفاوت است.

در بین تیونرها رایج است که فیلترهای کاغذی جریان خوبی را عبور نمی دهند که باعث محدود شدن عملکرد موتور می شود. این باور با تبلیغات دامن زده شده زیرا فیلترهای بدون کاغذ را به عنوان خدمات پس از فروش جایگزین می کنند.

در واقع ، تا زمانی که اندازه فیلترهوا دقیقاً به اندازه دریچه های جریان هوا انتخاب شود ، این فیلترها فقط محدودیت های جزئی در جریان ایجاد می کنند مگر اینکه فیلترها به شدت گرفتگی داشته باشند.

موتورهای ماشین آلات ساختمانی نیز از این فیلترها استفاده می کنند.

 

 

 

فوم

 

فیلتر هوای

 

از فیلترهای فوم پلی اورتان مرطوب با روغن برای جایگزینی فیلتر هوای اتومبیل استفاده می شود. در گذشته از فوم ها در موتورهای کوچک ماشین چمن زنی و سایر وسایل الکتریکی استفاده می شد ، اما امروزه فیلترهای کاغذی جای آن ها را در اتومبیل ها گرفته اند. فیلترهای فوم هنوز هم یک فیلتر رایج در کمپرسورهای هوا برای دستگاه های تا ۵ اسب بخار هستند.

ویژگی دوم ، این فیلترها را به گزینه ای مناسب و رایج برای رالی های خارج از جاده و سایر تجهیزات ورزش های موتوری تبدیل می کند که آلودگی زیادی دارند.

روش جذب آلودگی در فیلتر فوم به این صورت است که مقدار زیادی آلودگی می تواند جذب شود اما محدودیتی در جریان هوا وجود ندارد.

 

 

کتان

 

فیلتر هوا

 

توری کتان روغنی فیلتری است که به سرعت در حال افزایش کاربرد خود برای جایگزینی فیلترهای هوای اتومبیل به عنوان خدمات پس از فروش است و به عنوان گزینه های با کارایی بالا شناخته می شود.

در گذشته از فیلترهای توری کتان روغنی به ندرت به عنوان فیلتر هوا در اتومبیل استفاده می شد. با این حال ، پس از معرفی نسخه Abarth Ss ، فیات از فیلترهای هوای کتانی به عنوان جایگزینی برای فیلترهای OE استفاده می کند.

 

 

فولاد ضد زنگ

 

بافت فولاد ضد زنگ نمونه دیگری از محیطی است که اجازه می دهد هوای بیشتری از آن عبور کند. انواع مختلفی از بافت های فولاد ضد زنگ وجود دارد که هرکدام استانداردهای خاص فیلتر را ارائه می دهند.

در یک موتور اصلاح شده اکستریم که فاقد فضای فیلتر هوای مخروطی است ، برخی از بافت های فولاد ضد زنگ بر روی توربو نصب می شوند تا اطمینان حاصل کنند که ذرات از طریق توربو وارد موتور نمی شوند.

برای تهیه  فیلتر هوا و آگهی از قیمت دستگاه تولید فیلتر می توانید به سایت صنعت سبز مراجعه نمایید.

 

 

 

صنعت سبز